DACHY

Dlaczego warto zadbać o dach?

W Polsce pogoda zwykła nas nie rozpieszczać i tak w ciągu lata mamy upały, a zimą temperatury nie zachęcające do wychodzenia z domu choć na chwilę. Takie wahania temperatur działają wysoce szkodliwie na nasze dachy, a co za tym idzie również na rozwój korozji. Do tego dochodzą inne warunki atmosferyczne takie jak promieniowanie UV, deszcz czy śnieg. To wszystko sprawia, że po jakimś czasie, nasz dach nie wygląda już zbyt dobrze i należałoby go odmalować. Lepiej zrobić to, niż wymieniać cały dach, co będzie dużo droższe i bardziej pracochłonne.

Jak przygotować dach pod fotowoltaikę?

Panele fotowoltaiczne to świetna oszczędność, a co z dachem? To pytanie jest bardzo istotne! Kiedy myślimy o montażu paneli słonecznych skupiamy się na korzyściach finansowych wynikających z niższych rachunków za prąd. Przeliczamy, liczymy ile w ciągu roku wydajemy na prąd, ile lat będzie zwracała się inwestycja. W tym miejscu warto się zastanowić jak długo panele fotowoltaiczne mają znajdować się na naszym dachu? Kiedy szczerze sobie odpowiemy na to pytanie dostrzegamy, że okres o którym mowa to nie rok ani dwa lecz kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat.  Co z naszym poszyciem dachu, czy ono wytrzyma tak długi okres czasu?

Na nasze poszycie dachowe niekorzystny wpływ ma wilgoć i promienie UV. Dobra wiadomość to taka, że promienie UV już nie wyrządzą szkody. Zła wiadomość to taka, że wilgoć w dalszym ciągu będzie miała destrukcyjny wpływ. Każdy z nas zapewne zgodzi się z tym, że promienie słoneczne spowalniały proces szybkiego namnażania i rozrastania się mchów, alg, porostów i grzybów co przekładało się na spowolnienie procesu uszkodzenia naszego poszycia dachowego.  Można to zaobserwować różną intensywnością zabrudzeń na połaciach dachowych. Od strony północnej będzie ich znacznie więcej niż południowej. Dostrzegamy zależność stałego zawilgocenia z destrukcyjnym wpływem na nasz dach. A ile promieni dotrze pod panele fotowoltaiczne? Jaki będzie panował tam klimat?

Niezależnie od tego czy jest to blachodachówka, blacha trapezowa czy dachówka betonowa takie warunki przyspieszą ich zniszczenie. Zgłaszają się do nas osoby, które chcą przedłużyć żywotność swojego dachu przez konserwację specjalnymi impregnatami bądź farbami dobranymi  do poszycia dachowego. Takie działanie wymaga demontażu i montażu paneli fotowoltaicznych, a to generuje dodatkowe koszty. Dlatego zanim założysz instalacje fotowoltaiczną zabezpiecz swój dach na wiele lat. Działając w ten sposób unikniesz dodatkowych kosztów o których być może teraz nie pomyślałeś. Chętnie umówimy się na oględziny, doradzimy co zrobić i przyczynimy się do długofalowych oszczędności.

DZIAŁAMY NA TERENIE: Kwidzyn, Iława, Gniew, Sztum, Malbork, Tczew, Starogard Gdański, Grudziądz, Tomaszów Mazowiecki